Biuletyn zaawansowany dla specjalistów
Pisząc poradnik podstawowy wyszedłem z punktu widzenia osoby dopiero poznającej temat. Nie chciałem czytelnika zanudzać informacjami o instalacjach, magistrali, wyjściach binarnych itd. Wiele osób jednak chce informacji zaawansowanych, więc założyłem odrębny biuletyn (pod adresem www.smartech.pl/poradnik/rozszerzony.html).
Proszę o opinie na temat podstawowego Poradnika oraz oczekiwania co do treści dla zaawansowanych.
Za mało wiedzy? Znacznie więcej znajdziesz w poradnikach. Kliknij tu i poznaj je!
Witam,
Marzy mi się monografia omawiająca najbardziej popularne w Polsce systemy automatyki domowej. Mogłaby to być praca zbiorowa pod Pana redakcją pozwalająca się zorientować początkującemu projektantowi w dostępnych w naszym kraju systemach, zaś zaawansowanemu pogłębić wiedzę o systemie, w którym już projektuje. Oczywiście najwięcej na niej skorzystają integratorzy. W swojej pracy zawodowej często miałem do czynienia z dokumentacjami wielu projektantów. Moje doświadczenie podpowiada mi, że najlepsze dokumentacje i projekty tworzy się dzięki porównaniu a potem wyborze najlepszego w danej sytuacji rozwiązania. Może warto skontaktować się z dostawcami takich systemów, jak VisionBMC, Nexwell, LCM, Fibaro, Homiq, KNX i jeszcze innych kilku znanych, których realizacje projektowe zostały wielokrotnie wykonane na terenie kraju. Może ich projektanci zechcieliby napisać rozdziały do takiej monografii. Dużą pomocą były przykłady zrealizowanych projektów, informacje o urządzeniach współpracujących bezproblemowo z systemem, wizualizacje interfejsów, podstawy programowania, itp. Pozdrawiam, Piotr
Stworzyliśmy takie porównanie – 14 systemów. Najpierw na wewnętrzne potrzeby firmy, gdy zastanawiałem się nad alternatywą dla systemu KNX. Rozmawialiśmy z kilkunastoma dostawcami. Drązyliśmy temat głęboko. Informacje od nich to zwykle bełkot – „oczywiście, nasz system steruje ogrzewaniem”, lecz na pytanie „czy także wg algorytmu PWM” już nie potrafią odpowiedzieć. Albo „oczywiście, nasz system pozwala na sterowanie świetlówkami”, „a czy potrafi je też ściemniać?”, „no to już nie…”. Itd. Raport ten jest dołączony do poradników, jakie są dostępne na http://www.inteligentnydom.pl/a/poradniki.html lecz nie ma w nim systemów, jakie kolega wymienił (poza KNX), jeśli ktoś zechce rzetelnie uzupełnić naszą tabelkę, chętnie opublikuję uzupełnienie.
Witam wszystkich zapaleńców IB,
niestety nie stwierdzę nic szczególnie odkrywczego, ale poradnik w wersji podstawowej jest tylko wstępem i zbiorem ogólnych informacji dla laików. A zatem w wersji rozszerzonej powinny być podane konkretne przykłady rozwiązań, szczegółowe schematy itd.
Myślę, że bedę wyrazicielem wielu zainteresowanych osób, że autor poradnika zaawansowanego dla faktycznie zainteresowanych powinien umieścić bardziej praktyczne informacje.
Pozdrawiam
Aby zaprojektować instalację dla inteligentnego domu trzeba wiedzieć:
1. Co chcemy – jaka funkcjonalność nas interesuje.
2. Ale może nie znamy możliwości – musimy więc poznać ofertę rynku. .. i koszty.
3. Jak już wiemy co możemy i co chcemy to trzeba sprawdzić czy, jak i za ile da się to połączyć w sensowną całość.
Wychodzi na to, że najbardziej interesuje mnie wiedza oparta na konkretnych produktach czy też systemach, ich możliwościach a także zasady ich łączenia w bardziej skomplikowane rozwiązania.
Czym się kierować przy projekcie instalacji inteligentnego domu oraz jaki projekt wybrać.
Witam,
podstawową sprawą dla mnie byłby przegląd przykładowego inteligentnego domu pod kątem urządzeń pracujących w takiej instalacji – z czego składa się taka instalacja i jakimi przewodami jest połączona. Przykładowe proste obwody – np. mamy dwa przełączniki i dwa źródła światła, jak wygląda w takim przypadku schemat instalacji i jakie są możliwości programowania takiej instalacji. Bardzo ważna sprawa – linki do producentów sprzętu, ich materiały informacyjne, przykładowe ceny – zaraz wyjdzie na to, że na taki luksus po prostu mnie nie stać. To w skrócie pierwsze pomysły które mi przyszły na myśl. Czekam na dalsze maile i pozdrawiam
Poradnik podstawowy pozwala na marketingowe ogarniecie tematu – jesli ktos jest zainteresowany wlasnym domem zrealizowanym w tym systemie. Brak konkretnych rozwiazan dla roznych zagadnien.
Witam,
Moim zdaniem poradnik podstawowy zawiera bardzo dużo wiedzy ogólnej, która raczej ma służyć jako reklama produktu, a nie materiały do nauki. Aczkolwiek można tam znaleźć trochę „nowinek”. Sposób w jaki jest napisany – na pewno jest odpowiedni dla osób, które co kilka dni czytają jedną część, jeżeli czytamy to za jednym razem, to tak jak już inni pisali, trochę się powtarza (ale to raczej nie powinno stanowić problemu dla osób które miały zamiar przeczytać całość).
Co do zaawansowanej części… po przeczytaniu na pewno miałbym już swoje zdanie czy spełniło to moje oczekiwania, w tym momencie nie potrafię napisać co dokładnie chciałbym tam znaleźć, ale idealnie byłoby zamieścić wszystko co powinniśmy wiedzieć aby wykonać cały projekt. Wiadomo, że pokazanie całości wraz ze szczegółowym opisem może być czasochłonne, ale czasami zamiast wgłębiać sie w szczegóły, może lepiej byłoby podawać źródło gdzie możemy saobie doczytać, wtedy materiały stają sie bardziej przydatne, zarówno dla osób początkujących, jak i specjalistów. Jeżeli poradnik trafia do szerokiego grona odbiorców, trzeba się spodziewać, że dla części będzie powtarzaniem tego co już wiedzieli a dla innych czymś całkowicie nowym.
Pozdrawiam
Witam,
Przeczytałem właśnie Poradnik podstawowy i chciałbym podzielić się z Panem moją opinią. Uważam, że jako materiał mający na celu zainteresowanie tematyką Inteligentnych Domów potencjalnych klientów spełnia on swoje założenia dość dobrze. Jest napisany w sposób ciekawy i przystępny. Jednakże, nie jest on pozbawiony wad. Moim skromnym zdaniem zbyt wiele w nim powtórzeń i opisywania tego samego zagadnienia praktycznie identycznymi słowami. Być może moje wrażenie spowodowane jest tym, iż osobiście bardziej czekam na Poradnik zaawansowany i treści które już znam po prostu mnie nudziły, mimo to uważam, że nawet potencjalnego klienta nie wiedzącego nic o Inteligentnych Domach takie powtórzenia również mogą znudzić. Rozumiem, że Poradnik podstawowy jest w pewnym sensie materiałem reklamowym, w związku z czym zastanowiłbym się na Pana miejscu czy nie lepiej byłoby przedstawić tenże materiał w wersji multimedialnej prezentacji. Myślę, że tego typu forma dałaby dużo większe możliwości i znacznie lepiej przykuła by uwagę potencjalnego klienta niż 141 stronne opracowanie.
Jeśli chodzi o moje oczekiwanie względem Poradnika zaawansowanego, to uważam, że powinien on być napisany w sposób zapewniający stopniowy wzrost poziomu zaawansowania przedstawianej wiedzy. Chciałbym aby na początku przedstawione zostały zagadnienia konieczne do gruntownego i profesjonalnego poznania standardu połączeń elektrycznych KNX, w tym rozdzielnic. Myślę, że nie trzeba zaznaczać, iż zamieszczenie w tejże publikacji wszelkiego rodzaju schematów wraz z opisami uważam za konieczne. Kolejnym etapem powinno być moim zdaniem przedstawienie sposobu włączania przekładowych urządzeń do układu, zarówno tych od strony ‘wejściowej’ czyli czujników i przycisków sterujących, poprzez moduły sterujące, kończąc na elementach wykonawczych czyli urządzeniach ‘wyjściowych’ – poczynając od najprostszych takich jak lampy, a kończąc na skomplikowanych systemach audio/video. Następnym zagadnieniem koniecznym do zamieszczenia w Poradniku zaawansowanym jest kwestia programowania w standardzie KNX(obsługa programu ETS 3), od podstaw, aż do rozwiązań bardziej zaawansowanych. Idąc dalej, wszystkie te fragmenty powinny być podsumowane poprzez zaprezentowanie przyładowanego projektu systemu KNX. Ważnym aspektem powinno być również zwrócenie uwagi na częste problemy związane z projektowaniem oraz instalacją systemu KNX wraz z przykładowymi sposobami rozwiązania tychże problemów.
Zdaję sobie sprawę, że przedstawienie tak obszernej wiedzy w sposób wyczerpujący jest niemożliwe do zrealizowania w poradniku którego długość przewidywana jest bodajże na 180 stron. W związku z powyższym pragnąłbym zwrócić się do Pana z pytaniem odnośnie literatury fachowej w tejże branży. Jakie publikacja godne są uwagi? Które warto poznać na początku? Pozdrawiam, Michał Piotrowski.
Witam
Jakiś czas temu zainteresowałem się tematyką inteligentnych budynków i tak trafiłem na ten poradnik. W dużej mierze dostarczył mi on wielu informacji ale mi ciągle brakuje treści pokazujących praktyczne wykorzystanie systemu.
W zaawansowanym poradniku spodziewam się m.in szczegółowego opisu magistrali(zasilacze, sprzęgła itp), sposobu komunikacji między urządzeniami(protokoly) oraz obszernej wiedzy na temat home serverów ponieważ są to bardzo zaawansowane urządzenia(a przy tym drogie) a nie znam większości ich funkcji. Miło by było również gdyby znalazła się wiedza teoretyczna i parktyczna(zdjęcia) z zakresu programowania tego typu urządzeń. Moim skrytym marzeniem jest obejrzenie szczegółowej relacji z budowy inteligentnego domu(najlepiej jak najbardziej zaawansowanego) od podstaw. Myślę że pomogłoby to bardzo w zrozumieniu całości.
Jako osoba związana z rynkiem IT oraz mająca doświadczenie w produkcji i sprzedaży rozwiązań IT, w tym automatyki, ciągle nie mogę zrozumieć z czego wynikają wysokie ceny urządzeń przeznaczonych dla rynku KNX? Przyglądając sie kolejnym przykładom dochodzę do wniosku, że cena nie jest ustalana na zasadzie „koszty + rozsądna marża” ale raczej – „to jest zamożny Klient więc może zapłacić X… niezależnie, że koszty produkcji są 5% X”. Jestem ciekawy czemu producenci rozwiązań KNX całkowicie odcinają się od dużego rynku konsumentów, którzy chętnie zapłacą jeszcze 10-20 tys. za instalację ale już 50-70tys. – niekoniecznie. W efekcie robi się setki a nie tysiące wdrożeń IB. Przykładowo pełno jest na rynku małych dotykowych paneli LCD w cenie ok. 300-400 EUR. Zakładając sprzedaż większej ilości kopii oprogramowania typu „wirtualne przełączniki” + wizualizacja stanu systemu, nie powinno ono kosztować więcej niż kolejne 200-300 EUR. Niestety dowolny panel dotykowy dla KNX kosztuje 2-4 razy więcej. Każdy przełącznik za 1500 PLN w zakresie kosztów produkcji to jakieś 200-300 PLN max. Koszty certyfikacji KNX czy CE też są pomijalne przy nawet małoseryjnej produkcji. Każdy elektronik jak widzi ściemniacz za 1000 PLN gdy interfejs KNX to ok. koszt 100PLN – drapie się w głowę i zastanawia – „ale o co tu chodzi???”. Rozumiem, gdyby to był jakiś monopolista (jak Siemens z interfejsem KNX) ale przy ponad 200 producentach?? Coś ten argument o „zaletach rynku na którym jest 200 dostawców” słabo działa w rzeczywistości Czy ten rynek jest taki symboliczny czy producenci pazerni? Tak lekko uogólniając urządzenia KNX są przecenione mniej więcej x2 lub nawet więcej. Rozumiem, że przy instalacji w biurowcu można podchodzić do oceny kosztów systemu od drugiej strony, czyli strony oszczędności jakie on przyniesie w 2-3 lata… i już się opłaca 😉 Ale dla „inwestorów indywidualnych” to raczej wygoda a nie oszczędności są realnym argumentem i dla takich Klientów trochę brakuje stosownej oferty w świecie KNX. Chętnie bym w jakiejś części poradnika znalazł wiarygodne wytłumaczenie tej sytuacji. Bo tak porównuję ceny urządzeń np. LCN i widzę, że pojedyncza firma, bez konkurencji jakoś może oferować podobne urządzenia za mniej więcej 30-50% mniej od urządzeń KNX to jakoś ta mnogość dostawców wydaje się nie mieć żadnego dobrego wpływu poza alternatywą co do marki, wyglądu, jakiś drobnych różnić funkcjonalnych – bo cenę to wszyscy trzymają na bardzo podobnym, wysokim poziomie Może ktoś bardziej doświadczony w rynku KNX wyprowadzi mnie z błędu? Tylko proszę o trochę bardziej realistyczne argumenty niż naciągane porównania jak te porównanie w poradniku kosztów systemu KNX vs. „tradycyjna instalacja”… Pozdrawiam, DL
witam
nasunęło mi sie pytanie… czy jest możliwe sterowanie inteligentnym domem z zewnątrz…?? chodzi mi o to czy potencjalny złodziej, znając się na tych inteligentnych instalacjach może włamac sie do domu niezauważony…??
witam
Poradnik podstawowy jest wstępem do zagadnienia, dla klienta
mnie interesują przykłady, możliwości programowania systemu /od sterowania ośw – sceny po zaawansowane z wykorzystaniem czujek sys. alarmowego
pozdrawiam
Sformułowanie „marnowanie energii” kuje w oczy. Może lepiej użyć słowa tracić lub przeciwstawnego oszczędzać energię 😀
Witam,
w mojej opinii poradnik podstawowy w zasadzie spełnia swoje zadanie jako wstęp do zagłębienia się w temat inteligentnych instalacji. Dopełnieniem mogła być dodatkowa część z przykładowym opisem i schematem konkretnego pomieszczenia z pokazaniem kilku rozwiązań od najprostszego do najbardziej zaawansowanego.
Co do treści dla zaawansowanych mnie najbardziej interesuje kwestia możliwości programowania (użycie serwerów z dostępem z sieci – może przykładowa strona administratora). Możliwości wykorzystania np. czujek ruchu wspólnie z systemem alarmowym. Włączanie światła w ciągach komunikacyjnych po określonej godzinie lub po wybraniu wybranej sceny na 40% mocy itp. Propozycje konfiguracji sprzętowej do realizacji takich zadań.
Generalnie chodzi o przykładowe możliwości systemu od strony programowania dostępnego dla zaawansowanego użytkownika systemu w trakcie użytkowania i zmieniających się potrzeb. Oczywiście inne materiały również mnie interesują.
Pozdrawiam