Jak wykonać projekt i instalację systemu KNX?
Kończę pisać specjalistyczny poradnik dla projektantów, instalatorów i inwestorów chcących samodzielnie zaprojektować i/lub wykonać instalację inteligentną.
Jak opracować projekt instalacji KNX? Jak ją wykonać?
Instalatorzy i projektanci systemów Inteligentnego Domu często poszukują odpowiedzi na te i wiele pokrewnych pytań dotyczących opracowywania oraz wdrażania systemów KNX. Wertowanie setek stron ogólnych materiałów jest czasochłonne i nieefektywne. Można go jednak uniknąć.
Oto spis wszystkich zagadnień, omówionych w poradniku:
– Projekt instalacji KNX
– Spis treści projektu
– Zalecenia do projektowania
– Zasady prowadzenia instalacji KNX
– system Instabus
– system Powernet i RadioBus
– Instalacja przejściowa
– Zasady instalacji dla sterowania roletami
– Ogólne sugestie projektowe
– Oświetlenie w Inteligentnym Domu
– Prawdziwe kino w domu
– Domowe kino w pokoju ogólnym
– Etapy realizacji systemów Inteligentnego Domu
— Projekt i ułożenie instalacji
— Rozdzielnica
— Przyciski
— Uruchomienie systemu
Co o tym sądzisz?
Jestem ciekaw, czy uznasz je za przydatne dla siebie, mam nadzieję, że napiszesz mi komentarz i swoje propozycje, co jeszcze powinno się w nim znaleźć, lub napiszesz, co spodziewasz się zyskać, jak przeczytasz ten poradnik.
Plan wydaje się w porządku. Brakuje mi jednak rozdziału o planowaniu względem kosztów albo jak dany element wpływa na końcową cenę automatyki. Często ludzie chcą automatykę, ale np. nie za cenę samochodu. Albo nie zależy im na sterowaniu oświetlenia w całym domu a tylko w części jeżeli da to wymierne oszczędności finansowe.
Ten poradnik obejmuje kwestie wykonawcze i projektowe. Kwestie ofert, sprzedaży itp. omówione są w poradniku Jak pozyskać klienta na produkty Premium? .
Zostałem poproszony przez córkę o wykonanie w jej domu instalacji elektrycznej. Dom ma stanąć na wiosnę 2020. Nie robię tego na codzień. Chcę, by za kilka lat nie myślała jak podłączyć np rolety, bramę itd. Obecnie z oczywistych względów kredytowych chcą prosta instalacje. Wiem, że małym kosztem można w tynk wkleić okablowanie pozwalające jak zapragną i w zakresie ich oczekiwań elementy inteligentne. Nie tylko po radiu! Liczę że te publikacje pozwolą mi uniknac problemu, co teraz bo kuc ściany nie będę. Czy struktura gwiazdy, magistrala adresowana (jest taka opcja?). Zielony kabelek wystarczy? Nie wiem prawie nic a zlecić na razie nie ma czego. Mieszkańcy domu jeszcze nie wiedzą, czego będą chcieli. To myślę właściwa lektura by wiedzieć co robić.
Ja chciałbym jednorazowo wykonać instalację dla siebie. Rysunki i zdjęcia jak poszczególne elementy są łączone i dlaczego byłyby przydatne bardziej niż sama teoria. Przykładowe rozbudowane konfiguracje byłyby także przydatne które można by dostosować do siebie zamiast wymyślać i zapomnieć o czymś.
Dokładnie!
Ja jestem w podobnej sytuacji i myślę, że autor poradnika trochę nie zauważa takich osób, a myślę, że połowa, jeśli nie więcej osób, które tu trafiły, nie chce komercjalizować swojej wiedzy, a jedynie wykonać dobrze swoją prywatną instalację. Z racji skromnej literatury napisanej w przystępnym języku takie osoby szukają dobrego poradnika w stylu jak zacząć, na co uważać i czego nie sknocić.
Z drugiej jednak strony, podobnie jak inni śledziłem wysyłane mailowo materiały. I o ile wydaje się, że sam zakres (elementy systemu) jest chyba kompletny, o tyle opisany dość skromnie („nie wyczerpująco”). I jak zostało to wspomniane niżej – cena wydaje się nieadekwatna do treści, a przynajmniej nie jest to cena, jaką była by w stanie zapłacić osoba, która wykonuje instalacje tylko dla własnego użytku.
Może autor powinien pomyśleć o serii – dla inwestora/samouka? Gdzie kwestie pozyskiwania klientów, przygotowywania projektów itp są pomijane, a zamiast tego pojawia się, jak przygotować sobie schemat dla własnej instalacji i jak przygotować instalację, do rozwoju w przyszłości bez konieczności robienia demolki w domu.
Ostatnia rzecz, osobiście nie jestem fanem systemu KNX, i może fajnie byłoby przygotować jakieś sensowne zestawienie alternatywnych rozwiązań, od komercyjnych systemów jak Grenton po rozwiązania totalnie hobbystyczne jak Arduino lub PLC.
Dziękuję za opinię. Istotnie – poradniki napisałem z myślą o wsparciu instalatorów, sprzedają się dobrze, więc cena jest właściwa. Oczywiście hobbyści mniej cenią swój wolny czas, wolą wyszukać wiedzę w wielu różnych darmowych źródłach, forach, youtube itd, ale też i systemy amatorskie są inne (tanie, o wielu możliwościach, ale bardziej zawodne i skomplikowane we wdrożeniu). To zupełnie inny segment rynku niż systemy profesjonalne, jakie opisałem, więc i inne podejście w edukowaniu 🙂
Nie jestem projektem ani instalatorem, a jedynie osobą zainteresowaną instalacjami domu inteligentnego. Planuje budowę domu i bardzo interesuje mnie to w jaki sposób można połączyć kilka systemów działających w domu. Zbieram informacje, które pozwolą mi na dokonanie możliwie najlepszych wyborów i które pozwolą mi owocnie rozmawiać z przyszłym projektantem i instalatorem.
Po zapoznaniu się z otrzymanymi bezpłatnie materiałami odnośnie instalacji elektrycznych systemu KNX/EIB odnoszę wrażenie że oferowany poradnik może być pomocny do samodzielnego przeszkolenia się w projektowaniu i wykonawstwie tych instalacji.Opracowanie jest przydatne do celów praktycznych.Istotne jest to że napisany został przez osobę która to projektuje i wykonuje. Planuję kupno poradnika.
Jerzy Koszuliński
Warszawa
12.07.2010r
Odpowiadając na poniższy komentarz najlepiej jak umieszczę cytat czytelnika:
„I am more than pleased about the content of your publications – all of them are very useful.” – Heinz Lux, Director of KNX Association, Brussels, Belgium
Czyli „Jestem bardziej, niż zadowolony z treści Pana publikacji – wszystkie są bardzo przydatne.” – Heinz Lux, Dyrektor stowarzyszenia KNX, Bruksela, Belgia
Natomiast odnośnie tych „wybitnych naukowców” – żaden z nich nie wykonał systemu KNX, nie jest więc w tej dziedzinie autorytetem.
Sporo napracowałeś się przy tym poradniku na pewno. Gratuluję pomysłu. Osobiście uważam, że cena poradnika jest nie adekwatna do informacji w nim zawartych. Książki napisane przez wybitnych naukowców i wydane przez renomowane wydawnictwa nie są aż tyle warte. Myślę również, że nie ma pewności, że został on stworzony na podstawie obowiązujących przepisów i norm. Czy posiadasz uprawnienia budowlane? I chociaż jakąś recenzję swojej książki wydaną przez kompetentną osobę?
Rafał
Witam,
Na podstawie przeczytanych fragmentów tego poradnika mogę stwierdzić, iż jest on napisany bardzo dobrze i ciekawie. Pozdrawiam.
O. mam wrazenie ze tego poradnika nie widzialem, ale spis tresci est wyjatkowo interesujacy … Jest szansa ze dostane go na poczcie ? Nawiasem mowiac – napracowales sie ostatnio 😉 juz wiem czemu tak dlugo bylo cicho ;))
bardzo przydatne w zapaniętaniu jest wyszczególnienie ważniejszych (kluczowych) informacji np. poprzez inny kolor czcionki, pogrubienie, podkreślenie, kursywe itp. gdy pojawia się jakies nowe pojęcie to też warto sam wyraz wyróżnić… wtedy rzuca się to w oczy i łatwiej zapamiętać ważne informacje… pozdrawiam 🙂
Myślę, że omawianie poszczególnych zagadnień projektowych powinno
opierać się na przykładach popartych rysunkami co ułatwi
przyswojenie informacji. Tak na marginesie przydało by się
lepsze wyśrodkowanie okienek do komentarzy bo widać tylko
około 2/3 okna. Pozdrawiam i życzę udanej pracy, oczywiście
liczę na to że dostanę na maila te poradniki.