Inteligentny Dom – SMARTech

KNX i Crestron – inteligentne sterowanie sprzętem audio/video

Nietypowa instalacja

Zakończyliśmy bardzo ciekawą realizację systemu Inteligentnego Domu opartą o system KNX i CRESTRON. System wykonaliśmy w istniejącym (lekko remontowanym) domu o powierzchni 300m2. Z uwagi na brak możliwości prowadzenia niezależnych przewodów do lamp/rolet i gniazd sterowanych użyliśmy modułów sterujących przystosowanych do montażu w puszkach za wyłącznikami lub gniazdami. Wymagało to wielu nietypowych przejść przez ściany i inne pomieszczenia.
Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Konstancin 1 1024x768


Podstawowe możliwości

System KNX objął sterowanie oświetleniem w domu i ogrodzie, ogrzewaniem i roletami. W domu zastosowano kilkadziesiąt scen świetlnych z możliwością ich swobodnego włączania i zapisywania w systemie przez każdego domownika. Wystarczy ustawić wybrane lampy na oczekiwany poziom mocy i nacisnąć klawisz „zapamiętaj jako scenę 1”. Oświetlenie na zewnątrz domu włącza się automatycznie o zmierzchu, wtedy też opuszczają się rolety, by domowników nie można było podglądać z ulicy. Markizy na tarasie otwierają się automatycznie przy dużym nasłonecznieniu (by chronić osoby siedzące na tarasie przed silnymi promieniami Słońca), ale chowają, gdy wieje silny wiatr (by zapobiec zniszczeniu tkaniny).

Integracja z systemem audio/video

Jak dotychczas jest to nasz prawie typowy system. Jednak integracja z systemem Audio wyznaczyła nam znacznie wyższe wymagania – oczekiwania klienta były bardzo rozbudowane: sterowanie każdym urządzeniem w kinie domowym (ekran, dwa tunery TV sat, serwer plików MP3, iPod, radio, CD, DVD, gra Playstation) z jednego panela dotykowego. Aby było jeszcze trudniej – wszystkie te możliwości miały być dostępne w sześciu niezależnych strefach, by każdy z domowników mógł słuchać/oglądać czego innego. Sterowanie nie mogło ograniczać się do wybrania źródła dźwięku i zmiany utworu na kolejny/poprzedni, jak to jest w typowych systemach Multiroom (wielopokojowy system dystrybucji dźwięku). Celem była możliwość znalezienia konkretnego utworu określonego wykonawcy oraz tworzenia własnych list „ulubionych” i kolejki odtwarzania. Po zakończeniu seansu jedno naciśnięcie klawisza OFF wyłączy wszystkie urządzenia audio, schowa ekran oraz zapali powoli oświetlenie lub podniesie rolety.

Panele dotykowe CRESTRON

Do tych wszystkich funkcji wykorzystaliśmy urządzenia CRESTRON integrujące się z systemem KNX i urządzeniami AV poprzez złącza RS232 i IR. Widocznymi elementami są panele z dotykowym ekranem o przekątnej 8,4″ o bardzo dobrym kontraście i rozdzielczości (można na nich oglądać filmy, są wyposażone w głośniki stereo). Dzięki panelom możemy w prosty sposób sterować każdą funkcją systemu Audio, mamy podgląd z kilkunastu kamer rozmieszczonych wokół domu, możemy zobaczyć gościa czekającego przed bramą na posesję, sterować dowolną lampą/roletą, a także korzystać z Internetu i poczty elektronicznej.

Szafa ze sprzętem Audio/Video ma też wbudowany dotykowy panel sterujący całym systemem i kilka przycisków do szybkiego włączenia sceny świetlnej

Przykłady możliwości panelu dotykowych

Poniżej zamieszczamy kilka ekranów panela, by pokazać Państwu pełnię możliwości. Całość logiki poruszania się po funkcjach, grafikę i napisy stworzyliśmy samodzielnie na życzenie klienta – całość jest dowolnie modyfikowana. Jeśli są Państwo bardziej zainteresowani – tutaj panel_dotykowy.zip (1,2 MB) umieściliśmy pełną symulację dla opisanych paneli, która w prosty sposób przedstawia zaimplementowane możliwości.

Ekran główny paneli dotykowych

W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to uniwersalny pilot sterujący, lecz takie uproszczenie byłoby zbyt banalne. Na ekranie tego „pilota” zamiast nic nie mówiących numerów kanałów są loga stacji TV i radiowych pogrupowane w działy tematyczne.

Ekran wyboru stacji TV

Ekran playlisty z serwera audio

Ekran wyboru i ustawień źródła dźwięku

Ekran sterowania oświetleniem na piętrze

Ekran podglądu obrazu z kamer

Exit mobile version