Kilka miesięcy temu oficjalnie zaprezentowano nowe narzędzie do programowania urządzeń systemu KNX – jest to 5 wersja programu ETS. W stosunku do wersji poprzedniej ma szereg zalet, w tym wpisie je krótko wymienię.
Instrukcja uruchamiania systemu KNX uwzględniająca nową wersję ETS5 jest dostępna na InteligentnyDom.pl/uruchamianie-systemu-knx
1. Rezygnacja z bazy danych
Wszystkie poprzednie wersje ETS korzystały z bazy danych. Jeszcze ETS3 był w tym znośny, ale ETS4 wymagał już bardzo dużych zasobów, bazy były wielkie, praca wolna. Nie lubiłem tej wersji, w naszych realizacjach używaliśmy nadal ETS3. Teraz jednak wersja ETS5 już żadnej bazy danych nie wymaga, wszystko zapisuje w małych plikach XML. Program błyskawicznie się instaluje, działa bardzo szybko nawet na starszych komputerach (niektóre operacje nawet 10x szybsze) i jest po prostu łatwiejszy w obsłudze.
2. Dwie tanie wersje dla początkujących
Dotychczas były dwie wersje – Professional za ok 1000 EUR i darmowe Demo, które jednak nie pozwalało na żadne programowanie. Teraz wersja demo pozwala na rzeczywiste programowanie systemów do 5 urządzeń, a wersja Lite za 200 EUR pozwala na stworzenie systemu do 20 urządzeń, co już wydaje się wystarczające dla początkujących instalatorów. W każdym momencie możliwe będzie dokupienie rozszerzenia licencji by tworzyć większe systemy.
3. Praca na kilku komputerach
Obecnie licencja znajduje się na kluczu USB, dzięki temu możemy stworzyć projekt na szybkim i wygodnym komputerze biurkowym, a do klienta zabierać podręczny laptop, do którego tylko przepniemy klucz USB. Dodatkowo na samym kluczu jest 4GB pamięci na nasze pliki, więc nawet nie musimy ich zapisywać na dysku czy w sieci.
4. Kreator projektu
Asystent tworzenia struktury projektu to nowa bardzo użyteczna funkcja. W kilku prostych krokach określamy, jakie mamy pomieszczenia w domu, jakie obwody (lampy/rolety/ogrzewanie) w danym pomieszczeniu i asystent tworzy nam całą strukturę projektu, którą wystarczy już „tylko” uzupełnić urządzeniami i powiązać je ze sobą. Oszczędzamy nawet kilkanaście godzin na ręcznym tworzeniu struktury grup adresowych.
5. Stałość sposobu obsługi
Co istotne – praca z programem w założeniach nie zmieniła się od kilkunastu lat, więc przejście na kolejną wersję jest łatwe i intuicyjne. Poniżej widok głównych okien programu z jakimi mamy do czynienia przez 90% czasu pracy nad systemem.