Planowane funkcje detektora wycieku

Zgodnie z wpisem https://www.smartech.pl/wlasnie-zalalo-dom-naszego-klienta opracowaliśmy listę funkcji, jakie powinien mieć centralny układ wykrywania zalania. Planujemy wstępnie dwa modele:

Wersja podstawowa

  • Alarm sygnalizujący przelanie – aktywowany po jednorazowym przekroczeniu ilości wody ponad limit normalnie pobieranej np. pojemność wanny. Zapobiega przelaniu wanny, awarii systemu podlewania ogrodu itd.
  • Alarm sygnalizujący wyciek – aktywowany po przekroczeniu czasu bezustannego poboru wody ponad normalny czas napełniania wanny/bojlera lub podlewania ogrodu. Wykrywa drobne wycieki i nieszczelności np. cieknąca spłuczka przy sedesie, kapiący kran, cieknący grzejnik/zawór itd.
  • Możliwość podłączenia dodatkowych czujek rozlania wody, lub przycisku by natychmiast zamknąć dopływ.
  • Poza odcięciem wody zaworem, sygnalizacja syreną i sygnał do systemu alarmowego

Wersja rozszerzona (dodatkowe możliwości)

  • Alarm pęknięcia rury – za szybki przepływ wody, przekroczona maksymalna prędkość przepływu z dostępnych kranów/prysznicy – układ blokuje dalszy przepływ interpretując to jako pęknięcie rury/złącza.
  • Automatyczny tryb „poza domem” – w przypadku braku aktywności przepływu po dłuższym czasie od ostatniego poboru wody następuje ustawienie limitu na np. 1 litr. Odkręcenie kranu uruchamia tryb testu, by aktywować normalny program.
  • Test – przekroczenie limitów wypływu wody zamyka dopływ na 5s. Użytkownik powinien w tym czasie zakręcić kran na 5s, co ponownie otworzy dopływ i nie trzeba będzie ręcznie resetować alarmu.
  • Funkcja „sen/nieobecność” – ograniczenie limitu przepływu do 10 litrów/10min w nocy i w okresie nieobecności w domu (załączana zegarem, przyciskiem lub uzbrojeniem alarmu).
  • Powiadamianie systemu alarmowego – możliwość podłączenia urządzenia do systemu alarmowego, który w razie alarmu np. prześle użytkownikowi SMS ale też przyjmie polecenia od użytkownika.
  • Tryb nielimitowany – godziny, w jakich np. podlewamy ogród, gdy wyłączone są limity ilości/czasu przepływu wody
  • Powiadamianie i sterowanie przez gsm (wymaga dodatkowego modułu)
  • Kilka dodatkowych funkcji, które obecnie są jeszcze tajemnicą…

Urządzenia te byłyby autonomiczne, nie wymagałyby żadnego systemu „Inteligentnego Domu”, alarmu itd. (choć mogłyby współpracować z nimi). Będą możliwe do uruchomienia praktycznie zaraz po montażu (do czego wystarczy godzina pracy lokalnego hydraulika). 

Co sądzisz o tym pomyśle? Czy uważasz to a użyteczne i wygodne rozwiązanie? Czy brakuje Ci w nim jakiejś funkcjonalności? Jaka cena a te dwie wersje byłaby Twoim zdaniam adekwatna do ich możliwości i korzyści?

PS. Poza komentarzem – udziałem w dyskusji w tematach, w jakich zadałem powyżej pytanie, możesz zapisac się poniżej na listę adresową, by być powiadomionym o dalszych etapach prac nad tym rozwiązaniem.

Email:
Imię:


Akceptuję politykę prywatności

 

 

Udostępnij znajomym

1 komentarz

  1. Przedstawiony zarys projektu i cała ideologia jego działnia jest OK aczkolwiek obawiam się że mogą występować pewne anomalie w jego działaniu ponieważ jest za mało danych pozwalajacych stwierdzić czy ktoś jest obecny w danym pomieszczeniu (przy danym odbiorniku wody) i tym samym system będzie miał trudność ocenić czy to człowiek czy nieszczęśliwy wypadek pobiera tą wodę w nadmiernej ilości. Ja bym dodatkowo do systemu dołożył czujniki stwierdzające obecność osób w poszczególnych pomieszczeniach przy kranach itp. i na tej podstawie oceniał czy to jest wyciek czy zalanie powodem poborudużej ilości wody.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *